Dom parterowy, czy piętrowy?


Wybór między domem parterowym a piętrowym to jedna z najważniejszych decyzji, które musi podjąć każdy inwestor decydujący się na budowę. Warto ją dokładnie przemyśleć, ponieważ będzie miała wpływ na wiele kwestii.
Parterowe domy jednorodzinne to przede wszystkim bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich inwestorów, którzy poszukują jak największych oszczędności. Dzięki temu można umożliwić sobie bardzo duże oszczędności. Domy parterowe są tańsze w budowie, zwłaszcza jeśli mają nieduży metraż i zwartą bryłę. Jest to świetny pomysł na nieduży dom dla małej rodziny. Oczywiście domy jednokondygnacyjne nie muszą być małe. Jeśli dysponujemy dużą działką budowlaną możemy wybudować także duży dom parterowy, który spokojne spełni potrzeby mieszkaniowe dużej rodziny. Dzięki wielu przeszkleniom, na przykład tarasom tego typu budynek będzie doskonale komponować się z dużym ogrodem. Inną zaletą domów parterowych jest fakt, że są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób starszych, niepełnosprawnych lub dla rodzin z małym dzieckiem, ponieważ pozbawione są barier w postaci schodów.
Oczywiście domy piętrowe mają także swoje zalety. Największą z nich jest oczywiście większy metraż. Ma to znaczenie przede wszystkim dla dużych rodzin. Jeśli traktujemy dom jako inwestycję, która ma służyć wielu pokoleniom, zdecydowanie warto zainwestować w budynek wielokondygnacyjny. Dzięki temu można zapewnić komfortowe warunki nawet kilku pokoleniom mieszkającym pod jednym dachem. Oczywiście jest to również bardziej korzystne niż budowanie dwóch lub trzech oddzielnych domów.
Jakie zatem rozwiązanie najlepiej wybrać?. Z pewnością nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, a wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb, a także niestety bardzo często również od ograniczeń finansowych. Jeśli dysponujemy niedużymi środkami będziemy niestety prawdopodobnie skazani na oszczędne rozwiązanie jakim jest bez wątpienia dom parterowy. Może się to okazać zdecydowanie najlepszym pomysłem.

Previous Elementy charakterystyczne domów energooszczędnych
Next Tradycyjnie w parterze