Projekt wygodnego i nowoczesnego domu


Już w fazie projektowania należy zastanowić się, jakie cechy powinien mieć komfortowy dom. Ważne jest, by listę naszych oczekiwań przekazać architektowi, który dobierze najkorzystniejsze rozwiązania.
Współczesne domy często mają połączone pomieszczenia do użytku dziennego. Zamiast ścian wznosi się murki lub stawia cienkie płyty. Otwieranie wnętrza w ten sposób daje poczucie większej przestrzeni i swobody. Pozwala na lepszy kontakt domowników ze sobą, gdyż często przebywają w tym samym pomieszczeniu, ale innej jego części. Dodatkowo otwarta strefa dzienna daje wiele możliwości związanych z rozszerzaniem funkcjonalności pomieszczeń albo pomieszczeniem dużej ilości gości.
Analizując potrzeby z architektem, zawsze decydujmy się o jeden lub dwa pokoje więcej niż wymagają tego nasze obecne potrzeby. Takie dodatkowe pomieszczenie, które z początku nie ma żadnego przeznaczenia, może stać się pokojem dla gości, pokojem dziecka, albo nawet małą salką treningową. Jego kształt i wielkość powinny być jak najbardziej uniwersalne, żeby ewentualne przemeblowania były łatwe do wykonania.
Dom jednorodzinny powinien zawierać miejsce na przechowanie wszystkiego, co jest związane z funkcjonowaniem budynku i domowników. Specjalnie wyznaczone pomieszczenia uwalniają część ogólnie dostępną od zagracenia, co zwiększa komfort życia. Dobrym pomysłem może być również zaprojektowanie spiżarni, w której będziemy mogli przechowywać żywność w niższej temperaturze.
Mieszkanie w wolno stojącym domu daje nam możliwość kontaktu z naturą poprzez posiadanie własnego ogrodu. Nie zostawiajmy jego projektowania na sam koniec, zlećmy architektowi skomponowanie nam przestrzeni w ogrodzie, a do głównego budynku dorzućmy ganki i tarasy. Będą to miejsca, gdzie w cieplejsze dni będziemy mogli usiąść i rozkoszować się świeżym powietrzem. Warto zarezerwować również miejsce dla naszego samochodu - garaż w bryle budynku zajmuje mniej miejsca na działce, a korzystając z niego nie trzeba wychodzić z domu.

Previous Wybór odpowiedniego garażu
Next Działka a projekt domu