Jak wybrać projekt domu?


Rozpoczynając budowę domu mamy do wyboru dwie drogi - możemy zatrudnić fachowca, który wykona projekt naszego wymarzonego domu kierując się udzielonymi wskazówkami. Mamy również drugą opcję - możemy zgłosić się do biura projektowego i wybrać jeden z gotowych szablonów. To z całą pewnością tańsze wyjście, jednak nie zawsze najlepsze. Musimy dopasować gotowca do możliwości naszej działki jak i naszych wymagań odnośnie domu.
Przeprowadźmy dokładną analizę, czego potrzebujemy i co sprawi, że w naszym domu będziemy na prawdę szczęśliwi. Zastanówmy się nad ilością poszczególnych pomieszczeń oraz ich wielkością. Projektowanie domu jednorodzinnego to ciężkie zadanie, gdzie pod uwagę musimy wziąć oczekiwania wszystkich domowników.
Stwórzmy listę wymagań koniecznych, jakie musi spełniać nasz przyszły dom i szukajmy projektów spełniających te wymagania. Warto przyjrzeć się tym punktom, czy nie można w łatwy sposób ich zmodyfikować, na przykład przesuwając ściankę działową. W początkowej fazie wybierania projektu domu jednorodzinnego nie zastanawiajmy się zbytnio nad jego wyglądem i estetyką, gdyż są to cechy, które bezproblemowo można zmienić. Gdy odnajdziemy kilka projektów, które spełniają nasze wymagania konieczne, możemy zacząć się zastanawiać nad cechami drugorzędnymi, takimi jak choćby elewacja domu. Jeśli jednak nie znajdziemy żadnego satysfakcjonującego pomysłu, nie zostaje nam nic innego niż zamówienie projektu indywidualnego. Gdy nie mamy zbyt wygórowanych wymagań, bez problemu znajdziemy coś dla siebie w katalogach.
Idąc do biura projektowego, nigdy nie wybieraj koncepcji na podstawie przedstawionej wizualizacji. Wygląd elewacji zawsze można zmienić i nie generuje on większych kosztów czy trudności. Najważniejszy jest sposób wykonania wnętrz. Bardzo częstym błędem jest również wykupowanie projektu przed zakupem działki budowlanej. Wiele rzeczy można zmienić po fakcie, acz musimy być świadomi, że czasem tańsze będzie zakupienie nowego modelu domu niż przerabianie starego - dlatego, nie spieszmy się!

There is no more story.
Next Projekt domu dobrze wybrany