Jaki projekt domu wybrać?


Obecnie mamy do dyspozycji dużą pulę katalogowych projektów domów dostępnych w każdym biurze projektowym. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim cena. Wybierając coś już gotowego, szablonowego oszczędzimy nawet kilka tysięcy złotych w przypadku skomplikowanych projektów. Musimy być jednak świadomi, że prawdopodobnie nie znajdziemy tam modelu domu z naszych marzeń. Biura nastawiają się na jak największą sprzedaż projektów, więc o wiele łatwiej skierować ofertę do standardowego klienta poszukującego stereotypowego domu.
Jeśli mamy pomysł i finanse na nietypowy dom jednorodzinny, który ma być niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju, lepiej zlecić wykonanie projektu indywidualnego. Jest to rozwiązanie stosunkowo droższe, jednak możemy również poprosić projektanta o załatwienie pozostałych formalności związanych z budową, oczywiście za dodatkową dopłatą. Zaletą jest natomiast wykonanie projektu dokładnie dopasowanego do naszych potrzeb i warunków jakie narzuca nam chociażby kształt i lokalizacja działki. Jeśli chcemy zatrudnić projektanta wolnego strzelca musimy brać pod uwagę konieczność zatrudnienia dodatkowych osób - konstruktora i instalatora. Biura projektowe dostarczają specjalistów, by projekt został wykonany kompleksowo.
Wybierając projekt katalogowy trzeba uwzględnić jeszcze koszty procesu adaptacji. Nigdy nie będzie można postawić każdego domu na każdej działce. Choć biura zaznaczają rodzaj i wielkość poprawek, które można dokonać za darmo lub symboliczną opłatą, trzeba przeanalizować, czy taka adaptacja projektu spełnia nasze potrzeby. Modyfikacja rysunku ponad standardy wyznaczone przez architekta generuje dodatkowe koszty, a i często może się okazać, że stworzenie indywidualnego projektu będzie tańsze i prostsze w realizacji.
Architekt świadczy swoim nazwiskiem i uprawnieniami za poprawność projektu. Pamiętajmy, że prace projektanta chronione są prawami autorskimi i nie można dokonywać na nich poprawek bez jego zgody.

Previous Trudny wybór projektu
Next Zalety domów nowoczesnych