Współczynnik przewodzenia ciepła


Żeby zapobiec uchodzeniu ciepła z domu, potrzebna jest odpowiednia izolacja termiczna. To szczególnie ważny element w domach energooszczędnych, gdzie straty powinny być zminimalizowane jak najbardziej.
Współczynnik przewodzenia ciepła U jest określony przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Już w trakcie szkicowania projektu domu decyduje się o rodzaju izolacji, jaka ma się w nim znaleźć. Wartość U określona w przepisach różni się od tej optymalnej dla budynków energooszczędnych. W przypadku fundamentów rozbieżność dochodzi do 0, 20 W/(m2*K), gdzie zaleca się stosowanie materiałów o przewodzeniu 0, 20 W/(m2*K). Różnica jest więc prawie dwukrotna. Do ocieplenia podłóg przy gruncie stosuje się warstwę o grubości 14 cm płyt z polistyrenu ekstrudowanego lub o 6 cm większą ze styropianu. Są to materiały łatwe do położenia, które bardzo dobrze znoszą niekorzystne obciążenie wylewek betonowych.
Ocieplenie stropu nad nieogrzewaną piwnicą należy wykonywać po zimnej stronie. Izolacja, najlepiej zrobiona ze styropianu lub wełny mineralnej, powinna mieć grubość około 12 centymetrów, gdzie rozporządzenie zaakceptowałoby o połowę cieńszą warstwę.
Przy doborze materiałów do ociepleń ścian zewnętrznych mamy większe pole do wyboru - ze względu na różnorodność technologii stawiania ścian. Przy jednowarstwowych najlepsze parametry osiągają pustaki keramzytobetonowe z wkładką styropianową - dają najlepsze przewodzenie ciepła przy najmniejszej grubości. Trzeba jednak zawsze uważać, gdyż faktyczna jakość zależy od dokładności, z którą wzniesiono ścianę. Przy dwuwarstwowych można pozwolić sobie na materiały słabej jakości, gdyż i tak wymagane jest użycie dodatkowej izolacji w postaci styropianu lub wełny mineralnej. Jej grubość należy obliczyć już w fazie powstawania projektu domu, za minimum uważa się jednak te 20 cm. Warstwa nośna ścian trójwarstwowych w domach jednorodzinnych nie powinna przekraczać 20 cm, jednocześnie będąc wytrzymałą. Izolacje kładzie się między tę warstwą a osłonową.
Natomiast pod dach kładzie się dwie lub trzy warstwy wełny mineralnej.

Previous Co powinno znaleźć się na działce budowlanej?
Next Wady i zalety domów parterowych